Koupit nové nebo ojeté?

koupit nové nebo ojeté auto?

Většina lidí si auto pořizuje na delší období, proto se chce ke koupi auta postavit zodpovědně a nad svojí investicí přemýšlí. Představte si, že peníze, které chcete do auta investovat jsou v takové výši, že se můžete rozhodovat mezi novým a ojetým vozem. Možná se může zdát jasná odpověď, že nejlepší je pořídit jednoznačně nové auto.  Je to opravdu ta nejlepší volba? Skutečně se nové auto nejvíce vyplatí? 

Pojďme srovnat výhody a nevýhody nových a ojetých automobilů

 1. První z výhod nového auta je možnost konfigurace výbavy, motoru, převodovky, barvy karoserie, použití materiálů a barev v interiéru podle vlastních představ.
 1. Nové auto před vámi nikdo nepoužíval a odpadají tedy možná rizika s nešetrným zacházením a nesprávnou údržbou. Nemusíte se obávat skrytých poruch a na auto platí záruka. Tři roky je standardní záruční doba a další roky si můžete připlatit. Hlavní nevýhodu ojetin představuje při neověřené servisní historii riziko s nepravidelnou a zanedbanou údržbou. Na druhou stranu i na trhu s ojetinami se dá najít auto, které má ještě platnou záruku od výrobce. Při jasné servisní historii, původu auta a ověřitelných faktech v konkrétním autorizovaném servisu, může být i nákup ojetiny dobrou volbou.  
 1. Dalším bodem je povinnost chodit s novým autem jen do autorizovaného servisu, pokud chcete, aby vám na něj platila záruka. Tento samotný fakt samozřejmě není nevýhodou. Tu představují ceny za práci a náhradní díly, které jsou v autorizovaných servisech vysoké.
 1. Technika a vývoj postupují stále vpřed a tak je výhodou, že v novém voze najdete to nejmodernější vybavení.  U ojetiny je použita starší technika doplňkové výbavy, to však nemusí představovat velkou nevýhodu, jde spíše o to, jaká máte očekávání.
 1. Spotřeba u nových aut je lepší než u ojetých. To samozřejmě neplatí během záběhu motoru u prvních 1000 km, kdy i výrobce upozorňuje na zvýšenou spotřebu kvůli sladění součástek v motoru a převodovce. U starších ojetin je větší spotřeba dána zastaralou technologií a větším opotřebením motoru, převodovky a dalších částí.
 1. Díky tvrdé konkurenci automobilek a dealerů nových aut pravidelně přicházejí prodejci s různými akcemi jako slevy, finanční bonusy, doplňkové bonusy v podobě výbavy nebo příslušenství atd. 
 1. Nový automobil rychle ztrácí na své hodnotě. Cca 20% ztráta přichází hned po jeho odvezení ze showroomu. O dalších 30 % klesá hodnota po užívání auta cca 3 roky. Platí zde pravidlo, že čím dražší a větší auto, tím větší propad ceny. U luxusních modelů je takový pokles hodnoty až o 50 %. 
 1. Může se stát, že narazíte na nový vůz, který si poveze konstrukční chyby z výroby. U ojetiny vás tohle už nepřekvapí.
 1. No a musíme také zmínit, že nové auto je častěji terčem zlodějů. Čím je auto starší, tím méně poutá pozornost zlodějů, ale záleží i na tom, o jaký model se jedná. Luxusní vozy, sportovní a cabrio budí zájem vždy.  

Jak se tedy rozhodnout, když obě varianty mají své výhody i nevýhody?

Pokud jste soukromá osoba a nemáte dosah na výhody zahrnující flotilový nákup, ani nejste plátcem DPH a vůz si tak nemůžete odepsat z daní, doporučujeme sáhnout po autě, jehož stáří je od dvou do čtyř let. Vztahuje se na něj ještě minimálně rok záruka od výrobce a má rozhodně jasnou servisní historii, která se dá reálně ověřit v konkrétním autorizovaném servisu.

Nové vozy / Ojeté vozy na prodej


Vyberte si technika na prověření vozu před jeho koupí: Naši profesionální technici zde

Nebo rychlé online prověření vozu

5 výhod a nevýhod koupě auta přes inzerát od soukromé osoby

Chcete koupit auto, které jste si vyhlédli v inzerátu od soukromé osoby? Znáte všechny výhody a nevýhody a všechna rizika s tím spojená?

Na internetu je dnes mnoho aut nabízených přes inzertní portály jako například Auta.cz. Konkurence je velká, a tak se dá často sehnat kvalitní auto za nízkou cenu. Jedná se však o hodinovou koupi, kdy se taková auta v inzerátech dlouho neohřejí. Pokud je tedy auto v inzerátu delší dobu nabízeno za až velmi podezřele dobrou cenu, tak je většinou cena adekvátní stavu vozidla a laik může být velmi snadno ošizen.

Z věty ,,prodávám vůz z finančních důvodů“ se dá předpokládat, že takový člověk neměl ani na údržbu auta, takže vás pravděpodobně budou čekat další investice v podobě oprav. Umět se orientovat na trhu s auty vyžaduje roky praxe. Pro laika je spíše štěstí než jistota, že sám bez odborné pomoci koupí kvalitní auto, do kterého nebude muset vrážet další peníze, se kterými úplně tak nepočítal.

Jaké jsou tedy výhody a nevýhody kupování aut od soukromníků?

výhody:

Obrovský výběr aut na známých inzertních portálech nebo na sociálních sítích

Častokrát je možné o ceně s majitelem smlouvat

Dá se najít auto stejné kvality a za lepší cenu než v autobazaru 

Po dohodě s prodávajícím není problém domluvit kontrolu auta ve značkovém servisu

Časová flexibilita soukromé osoby, která auto prodává. Auto můžete přijít obhlédnout třeba i v neděli nebo ve večerních hodinách.

nevýhody:

Jde o nejrizikovější způsob nákupu vozidla a snadno se tak můžete stát obětí nejrůznějších podvodů s auty. 

Přes inzeráty jsou často prodávána auta, která velké autobazary odmítly vykoupit. Hlavním důvodem je třeba právní tíha na vozidle nebo závažná porucha či zásah do vozidla. Majitel se tak spoléhá na to, že kupující nebude mít šanci auto na ulici zkontrolovat nebo bude v dané oblasti laik a závažnou poruchu a právní tíži neodhalí.

Dalším rizikem může být nedokonalá kupní smlouva. Tady hrozí problémy s případnou reklamací. 

Opatrní buďte, pokud čekáte, že vám dovezou vozidlo ze zahraničí až po vyplacení zálohy. Může se stát, že auto ani peníze už nikdy neuvidíte.

Znát výhody a nevýhody vám rozhodně pomůže lépe se orientovat na trhu ojetin, není to však záruka úspěchu. 

Chtěli byste mít větší jistotu při koupi automobilů? Pokud se této oblasti nevěnujete dlouhodobě, myslíte, že se to naučíte prostudováním pár triků na internetu? Ano, ale může se stát, že podvodník bude zase o krok napřed. Nejlepším řešením tak může být to, že si přivoláte k prohlídce vozu odborníka.

Vyberte si technika na prověření vozu před jeho koupí: Naši profesionální technici zde

Nebo rychlé online prověření vozu.

Statistiky nejvíce a nejméně poškozených aut v Evropě

Jedním z nejdůležitějších cílů při zvažování koupě ojetého automobilu je zjistit, zda vozidlo nebylo havarované. Jakmile je karoserie vozidla poškozena, jeho odolnost je také oslabená, proto jsou jakékoli další nehody mnohem nebezpečnější a horší nejen pro auto samotné, ale i pro cestující v něm. Řidiči po nehodě jen zřídka investují do kvalitní a adekvátní opravy vozidla. Obvykle volí levné a nekvalitní řešení a jejich jediným cílem je vozidlo prodat.

Šance, že si koupíte havarované vozidlo, se liší v závislosti na značce a modelu konkrétního vozidla. Mnoho řidičů preferuje moderní a spolehlivé vozidla. Mladší a méně zkušení řidiči se však často zaměřují spíše na výkon, sportovní vzhled a celkový image, jako na prvky aktivní a pasivní bezpečnosti.

Metodika vyhledávání

Zdroj dat: Výzkum je založen na zprávách o historii automobilů, generovaných zákazníky, pomocí platformy carVertical. Platforma poskytuje údaje o historii vozidla pomocí evidenčního čísla VIN. Toto číslo obsahuje informace o každé nehodě konkrétního vozidla, o všech poškozených součástkách, případně o tom, kolik stála oprava a jiné údaje.

Období studie: června 2020 do června 2021.

Vzorek studie: Analyzován téměř 1 milion zpráv o historii vozidel.

Participující země: Polsko, Rumunsko, Maďarsko, Česká republika, Bulharsko, Chorvatsko, Srbsko, Slovensko, Slovinsko, Rusko, Bělorusko, Francie, Litva, Ukrajina, Lotyšsko, Itálie, Německo.

TOP 5 nejvíce poškozených vozidel

Následující tabulka zobrazuje pět značek automobilů v kontinentální Evropě, které se podle zpráv společnosti carVertical pravděpodobně poškodily v důsledku havárie. Všimněte si nejčastěji poškozené modely; všechna auta mají odlišné charakteristiky a jsou oblíbené u různých typů vodičů.

Graphical user interface

Description automatically generated

Jak ukazují výzkumy, na prvním místě je suverénně Lexus. Vozidla této značky jsou spolehlivé a extrémně výkonné. Řidiči při nich často přeceňují své řidičské schopnosti, což může skončit katastrofou. Totéž platí pro automobily značek Jaguar a BMW. Například sportovní BMW řady 3 a Jaguar XF jsou vzhledem na svůj typ relativně levné vozy, pro některé řidiče jsou však příliš agilní.

Subaru je na druhém místě a ukazuje, že ani systémy s pohonem všech kol ne vždy dokáží ochránit před složitými situacemi na silnici. Ti, kteří si koupí Subaru, obvykle jezdí poměrně rychle hlavně mimo města. Sofistikované systémy vozidel s pohonem všech kol (AWD) zvládnou téměř každou výzvu. Nicméně pokud je lesní či polní cesta náhle rozbahněná nebo zledovatělá, bývá poměrně problematické zastavit dostatečně rychle – a to i při nízkých rychlostech.

A pak je tu Dacia – jedna z nejlevnějších značek vozidel na světě. Vyrábí minimalistické auta pro ty, kteří si důkladně sledují svůj rozpočet. Kvůli cenové dostupnosti se Dacie často používají jako pracovní auta a kvůli nedostatečné péči se jim poměrně často stávají dopravní nehody.

TOP 5 nejméně poškozených vozidel

Následující tabulka zobrazuje pět značek automobilů v Evropě, které byly podle zpráv společnosti carVertical pravděpodobně nejméně poškozené. Je zarážející, že i v tomto případě jsou procentuální podíly poměrně vysoké. Je náročné najít značky automobilů s nižším procentem, protože i když je za nehodu zodpovědný pouze jeden viník, často jde o účast několika vozidel.

Graphical user interface, application

Description automatically generated

Tyto výsledky ukazují, že žádanost značky a vlastnosti vozidla ovlivňují pravděpodobnost dopravní nehody. Například Fiat vyrábí pouze kompaktní vozy. Značky Citroen a Peugeot nabízejí především dostupné auta s výkonem motoru okolo 100 – 150 HP. Takové jízdní vlastnosti jen zřídka vyhovují potřebám těch, kteří touží po extrémním zrychlení a nedodržují povolenou maximální rychlost.

10 zemí s nejvyšším procentem poškozených automobilů

Během studie analyzovala společnost carVertical zprávy o historii automobilů z různých evropských zemí. Výsledky v následující tabulce ukazují, ve kterých zemích je procento poškozených vozidel nejvyšší.

A picture containing table

Description automatically generated

Tyto výsledky jsou pravděpodobně kombinací různých zvyků řidičů a úrovní národní ekonomiky země. Ti, kteří žijí v zemích s vyšším hrubým domácím produktem (HDP), si obvykle mohou dovolit modernější vozidla. V částech Evropy s nižšími mzdami je pravděpodobnější, že levnější – a někdy i poškozené auta – budou importována ze zahraničí.

Na tyto statistiky mají vliv i zvyky a potřeby řidičů. Předchozí výzkumy v této oblasti však byly jen velmi limitované. Je to proto, že některé trhy stále nemají k dispozici online data. Pojišťovací společnosti proto měli k dispozici jen velmi málo digitálních informací o poškozených automobilech a zraněních cestujících.

Na závěr

V dnešní době jsou dopravní nehody aktuálním a palčivým problémem. Smskování, telefonování, jídlo či pití. Řidiči vykonávají za volantem stále větší množství činností, které dříve nebo později povedou k dopravním nehodám. Kromě toho jsou vozidla stále výkonnější a člověk se pomalu blíží k hranici svých multitaskingových schopností během aktivní jízdy.

Důkladná oprava auta po nehodě je často drahá a ne každý si ji může dovolit. Musí se znovuobnovit původní odolnost karosérie, vyměnit airbagy, atd. Mnoho řidičů hledá levnější a méně bezpečné alternativy. I proto zaznamenávají naše cesty stále více nebezpečných ojetých automobilů.

Online prověření vozu od Carvertical

Nebo si vyberte profesionálního technika: Naši profesionální technici zde

Krádeže aut

Krádeže aut v ČR

Ačkoli se počet kradených aut rok od roku snižuje, stále se v České republice krade několik tisíc aut ročně. Auta se nejen kradou, ale i vykrádají anebo si zloději odnesou součástky.

Statistiky

Ministerstvo vnitra rozděluje krádeže motorových vozidel na krádeže jednostopých a krádeže dvoustopých vozidel. Jednoduše řečeno motorky a auta. Zatímco krádeže motorek se pohybují v řádu stovek, tak krádeže aut v řádu tisíců. Statistiky z Ministerstva vnitra ukazují krádeže v letech 2008 až 2017. Během těchto deseti let klesly krádeže aut o 80 %. V roce 2008 to bylo 18 011 aut a v roce 2017 už „pouze“ 3594.

Co se týče vykradených aut, tak v roce 2008 bylo z aut ukradeno skoro 50 000 věcí a v roce 2017 to bylo 13 121 předmětů.

statistika datací kradeže
statistika datací kradeže

Většinu lidí napadne, že pokles krádeží je pravděpodobně zapříčiněn lepšími bezpečnostními systémy u novějších aut. Podle Ministerstva vnitra za pokles kriminality v této oblasti může i lepší práce policie, a to hlavně díky modernizaci informačních systémů a také systému pro prevenci zločinu. Například preventivní prohlídky na častěji postižených místech podle map kriminality

mapa
mapa kradeží

Nejčastěji kradeným autem u nás je Škodovka. Konkrétně Octavia, která výrazně vede před ostatními. Další nejkradenější značky u nás jsou Volkswagen a Ford.

statistika modelu aut
statistika kradených modelu aut

Co je pozitivní, tak že počet objasněných případů stále roste. Zatímco v roce 2008 bylo objasněno 15 % krádeží, tak v roce 2017 to bylo 29 %, což ale bohužel stále není ani třetina případů. Takže ačkoli počet objasněných případů stoupá, dvě třetiny okradených majitelů zůstanou bez spravedlnosti.

statistiky_ kradeže aut
statistiky_ kradeže aut

Zpověď zloděje aut

Kradení aut může být velmi lukrativní byznys. Jak moc? To se můžete dozvědět na stránce Bullock.cz, kde najdete zpověď jednoho nejmenovaného zloděje aut. https://www.bullock.cz/zpoved-profesionalniho-zlodeje-aut.html

Jak se bránit proti krádeži auta

Nejlepší je nespoléhat se na jedno řešení, ale zabezpečit auto více způsoby. To mohou být například:

 • Zámek na volant a pedály
 • Blokace řadící páky
 • Nenechávat v autě cenné věci nebo je alespoň nenechávat na očích
 • Systém satelitního vyhledávání
 • Imobilizér
 • Dobré pojištění

Ano, pojištění vás sice vyloženě neochrání, ale alespoň zabezpečí vaše finance, které by jinak krádeží auta mohly utrpět.

Co když mi auto stejně ukradnou?

Jako první určitě kontaktujte policii. Ti vás pozvou na výpověď, takže rovnou můžete přijít na stanici. Nachystejte si veškeré doklady o vašem autě, které máte k dispozici. Například velký technický průkaz, papíry od pojišťovny, kupní smlouvu, případně smlouvu o leasingu atd. Policie vám dá do měsíce vědět jednu ze dvou věcí, a to že auto nalezli nebo Usnesení o odložení věci. Toto usnesení je velice důležité pro vyplácení peněz od pojišťovny za krádež auta. Detailnější návod najdete na https://www.mvcr.cz/clanek/dokumenty-vozidla-jak-postupovat-v-pripade-zjisteni-kradeze-motoroveho-vozidla.aspx

Vyberte si technika na prověření vozu před jeho koupí: Naši profesionální technici zde

Nebo rychlé online prověření vozu.

Jak ověřit auto

První věcí, která pravděpodobně každého napadne při frázi „ověření auta“, je VIN kód. Ale co to vlastně je? VIN je jednoduše řečeno výrobní číslo, takový kód pro identifikaci auta. Když si ověříte VIN, najdete všechny základní informace o vozu od paliva, barvy až po zemi původu. V průběhu života auta se tam také ukládají technické údaje jako opravy, technické kontroly a podobně. Takže VIN je vlastně takový rodný list a zdravotní karta automobilu v jednom.

Kontrola VIN je jednoduchá, tedy alespoň co se týče získání základních informací. Na malém i velkém techničáku najedete popis: „Identifikační číslo vozidla (VIN).

Pokud ale chcete znát všechny informace o automobilu, můžete si za prohlídku zaplatit, a zjistit tak vše, co potřebujete. Když si pak srovnáte údaje z techničáku s pohledem na samotné auto a informacemi z VIN, můžete se vyhnout koupi auta s falešnými údaji, stočeným tachometrem nebo pořízení kradeného auta.

Některé společnosti nabízejí i průvod celým procesem koupě ojetého automobilu. Pomůžou při rozhodování, auto zkontrolují přímo na místě, poradí s cenou, po koupi doporučí pojištění a mnoho dalšího.

Vyberte si technika: Naši profesionální technici zde

Nebo rychlou možnost online prověření

Podává prodejce pravdivé informace o vozidle?

Věděli jste, že původ auta není místo, kde bylo auto vyrobeno, ale označuje zemi, pro kterou bylo vyrobeno? 

Auto, se kterým se roky jezdilo někde v Kongu, asi nebude mít tak kvalitní servis s pravdivými údaji o opravách jako auto, které bylo vyrobeno a jezdilo se s ním například v Německu nebo v jiných vyspělých státech Evropy.

Nicméně podle společnosti CarVertical (online prověření vozu) má celá pětina aut falešný původ. U nás se o spoustě dovezených ojetin v papírech píše, že mají původ nejčastěji v Německu anebo v České republice. V reálu vozy mohou pocházet třeba z Ukrajiny nebo Rumunska. Ano, i v těchto státech samozřejmě může být kvalitní servis, ale prodejce zemi původu pravděpodobně zfalšoval z nějakého pádného důvodu.

mechanik meme

Na spoustu věcí si může kupující přijít sám, a to díky kontrole VIN a údajů z velkého techničáku. Například datum první registrace a datum první registrace v České republice může být rozdílné, tím pádem je jasné, že auto z ČR nepochází. VIN také může udávat jinou barvu vozu nebo odlišné informace než techničák, tím pádem máme VIN úplně jiného auta a to auto, které si plánujeme koupit, má zfalšované údaje. Podle CarVertical se dokonce objevily případy, kdy auta měla volant na jiné straně, než uváděl VIN kód.

Podvodní prodejci, kteří jsou na trhu dlouho, se takto okatým chybám dokážou vyhnout, proto je vždy nejlepší možností nechat si auto zkontrolovat. Pár set korun dnes utracených za kontrolu vám může ušetřit desetitisíce korun v budoucnu.

Vyberte si technika: Naši profesionální technici zde

Ověření auta? V dnešní době nutnost!

U ojetých aut se nelze dívat pouze na značku, věk a počet najetých kilometrů. Skvěle udržované auto může být i při 400 000 najetých kilometrech v excelentním stavu. Na druhou stranu stejný model, několikrát bouraný, který dostal na vyblbnutí nějaký hejsek, může v klidu odejít už při 100 000 najetých kilometrech. A teď si představte, že až čtvrtina ojetých aut v ČR má stočený tachometr. Některé zdroje uvádí, že dokonce až polovina aut. Proto je nejlepší si nechat zkontrolovat auto před tím, než si ho koupíme.

S tímto ověřením samozřejmě souvisí i další důležitá věc, a to je cena samotného vozidla. Dvě Oktávky stejného roku výroby, karoserie i najetých kilometrů mohou mít naprosto odlišnou cenu. Některá auta jsou jednoduše v lepším stavu a některá v horším.

Nezkušené oko laika nemá šanci některé technické věci poznat, a dá se říct, že často kupujeme zajíce v pytli. Vychytralý předchozí majitel se může snažit vyhýbat informacím, které by mohly snížit cenu prodávaného
vozidla. A to i přes to, že by tyto informace měl kupujícímu poskytnout. 

Pokud kupujete ojeté auto, činíte tak z mnoha důvodů a určitě nebudete chtít platit další desítky tisíc za opravy či soudní spory s předchozím majitelem, který vám prodal herku vydávající se za auto v dobrém stavu. 

Určitě si ale dokážeme najít pár set korun na prověření auta před koupí, což nám pak může ušetřit nejen spoustu starostí, ale hlavně spoustu peněz.  Nejlepší je mít kvalitní data i ze zahraničí. Utracených pár stovek za online prověření nebo fyzickou prohlídku technikem vám může v budoucím horizontu ušetřit desítky tisíc.

Vyberte si technika: Naši profesionální technici zde