koupit nové nebo ojeté auto?

Většina lidí si auto pořizuje na delší období, proto se chce ke koupi auta postavit zodpovědně a nad svojí investicí přemýšlí. Představte si, že peníze, které chcete do auta investovat jsou v takové výši, že se můžete rozhodovat mezi novým a ojetým vozem. Možná se může zdát jasná odpověď, že nejlepší je pořídit jednoznačně nové auto.  Je to opravdu ta nejlepší volba? Skutečně se nové auto nejvíce vyplatí? 

Pojďme srovnat výhody a nevýhody nových a ojetých automobilů

  1. První z výhod nového auta je možnost konfigurace výbavy, motoru, převodovky, barvy karoserie, použití materiálů a barev v interiéru podle vlastních představ.
  1. Nové auto před vámi nikdo nepoužíval a odpadají tedy možná rizika s nešetrným zacházením a nesprávnou údržbou. Nemusíte se obávat skrytých poruch a na auto platí záruka. Tři roky je standardní záruční doba a další roky si můžete připlatit. Hlavní nevýhodu ojetin představuje při neověřené servisní historii riziko s nepravidelnou a zanedbanou údržbou. Na druhou stranu i na trhu s ojetinami se dá najít auto, které má ještě platnou záruku od výrobce. Při jasné servisní historii, původu auta a ověřitelných faktech v konkrétním autorizovaném servisu, může být i nákup ojetiny dobrou volbou.  
  1. Dalším bodem je povinnost chodit s novým autem jen do autorizovaného servisu, pokud chcete, aby vám na něj platila záruka. Tento samotný fakt samozřejmě není nevýhodou. Tu představují ceny za práci a náhradní díly, které jsou v autorizovaných servisech vysoké.
  1. Technika a vývoj postupují stále vpřed a tak je výhodou, že v novém voze najdete to nejmodernější vybavení.  U ojetiny je použita starší technika doplňkové výbavy, to však nemusí představovat velkou nevýhodu, jde spíše o to, jaká máte očekávání.
  1. Spotřeba u nových aut je lepší než u ojetých. To samozřejmě neplatí během záběhu motoru u prvních 1000 km, kdy i výrobce upozorňuje na zvýšenou spotřebu kvůli sladění součástek v motoru a převodovce. U starších ojetin je větší spotřeba dána zastaralou technologií a větším opotřebením motoru, převodovky a dalších částí.
  1. Díky tvrdé konkurenci automobilek a dealerů nových aut pravidelně přicházejí prodejci s různými akcemi jako slevy, finanční bonusy, doplňkové bonusy v podobě výbavy nebo příslušenství atd. 
  1. Nový automobil rychle ztrácí na své hodnotě. Cca 20% ztráta přichází hned po jeho odvezení ze showroomu. O dalších 30 % klesá hodnota po užívání auta cca 3 roky. Platí zde pravidlo, že čím dražší a větší auto, tím větší propad ceny. U luxusních modelů je takový pokles hodnoty až o 50 %. 
  1. Může se stát, že narazíte na nový vůz, který si poveze konstrukční chyby z výroby. U ojetiny vás tohle už nepřekvapí.
  1. No a musíme také zmínit, že nové auto je častěji terčem zlodějů. Čím je auto starší, tím méně poutá pozornost zlodějů, ale záleží i na tom, o jaký model se jedná. Luxusní vozy, sportovní a cabrio budí zájem vždy.  

Jak se tedy rozhodnout, když obě varianty mají své výhody i nevýhody?

Pokud jste soukromá osoba a nemáte dosah na výhody zahrnující flotilový nákup, ani nejste plátcem DPH a vůz si tak nemůžete odepsat z daní, doporučujeme sáhnout po autě, jehož stáří je od dvou do čtyř let. Vztahuje se na něj ještě minimálně rok záruka od výrobce a má rozhodně jasnou servisní historii, která se dá reálně ověřit v konkrétním autorizovaném servisu.

Nové vozy / Ojeté vozy na prodej


Vyberte si technika na prověření vozu před jeho koupí: Naši profesionální technici zde

Nebo rychlé online prověření vozu