Chcete koupit auto, které jste si vyhlédli v inzerátu od soukromé osoby? Znáte všechny výhody a nevýhody a všechna rizika s tím spojená?

Na internetu je dnes mnoho aut nabízených přes inzertní portály jako například Auta.cz. Konkurence je velká, a tak se dá často sehnat kvalitní auto za nízkou cenu. Jedná se však o hodinovou koupi, kdy se taková auta v inzerátech dlouho neohřejí. Pokud je tedy auto v inzerátu delší dobu nabízeno za až velmi podezřele dobrou cenu, tak je většinou cena adekvátní stavu vozidla a laik může být velmi snadno ošizen.

Z věty ,,prodávám vůz z finančních důvodů“ se dá předpokládat, že takový člověk neměl ani na údržbu auta, takže vás pravděpodobně budou čekat další investice v podobě oprav. Umět se orientovat na trhu s auty vyžaduje roky praxe. Pro laika je spíše štěstí než jistota, že sám bez odborné pomoci koupí kvalitní auto, do kterého nebude muset vrážet další peníze, se kterými úplně tak nepočítal.

Jaké jsou tedy výhody a nevýhody kupování aut od soukromníků?

výhody:

Obrovský výběr aut na známých inzertních portálech nebo na sociálních sítích

Častokrát je možné o ceně s majitelem smlouvat

Dá se najít auto stejné kvality a za lepší cenu než v autobazaru 

Po dohodě s prodávajícím není problém domluvit kontrolu auta ve značkovém servisu

Časová flexibilita soukromé osoby, která auto prodává. Auto můžete přijít obhlédnout třeba i v neděli nebo ve večerních hodinách.

nevýhody:

Jde o nejrizikovější způsob nákupu vozidla a snadno se tak můžete stát obětí nejrůznějších podvodů s auty. 

Přes inzeráty jsou často prodávána auta, která velké autobazary odmítly vykoupit. Hlavním důvodem je třeba právní tíha na vozidle nebo závažná porucha či zásah do vozidla. Majitel se tak spoléhá na to, že kupující nebude mít šanci auto na ulici zkontrolovat nebo bude v dané oblasti laik a závažnou poruchu a právní tíži neodhalí.

Dalším rizikem může být nedokonalá kupní smlouva. Tady hrozí problémy s případnou reklamací. 

Opatrní buďte, pokud čekáte, že vám dovezou vozidlo ze zahraničí až po vyplacení zálohy. Může se stát, že auto ani peníze už nikdy neuvidíte.

Znát výhody a nevýhody vám rozhodně pomůže lépe se orientovat na trhu ojetin, není to však záruka úspěchu. 

Chtěli byste mít větší jistotu při koupi automobilů? Pokud se této oblasti nevěnujete dlouhodobě, myslíte, že se to naučíte prostudováním pár triků na internetu? Ano, ale může se stát, že podvodník bude zase o krok napřed. Nejlepším řešením tak může být to, že si přivoláte k prohlídce vozu odborníka.

Vyberte si technika na prověření vozu před jeho koupí: Naši profesionální technici zde

Nebo rychlé online prověření vozu.