Krádeže aut v ČR

Ačkoli se počet kradených aut rok od roku snižuje, stále se v České republice krade několik tisíc aut ročně. Auta se nejen kradou, ale i vykrádají anebo si zloději odnesou součástky.

Statistiky

Ministerstvo vnitra rozděluje krádeže motorových vozidel na krádeže jednostopých a krádeže dvoustopých vozidel. Jednoduše řečeno motorky a auta. Zatímco krádeže motorek se pohybují v řádu stovek, tak krádeže aut v řádu tisíců. Statistiky z Ministerstva vnitra ukazují krádeže v letech 2008 až 2017. Během těchto deseti let klesly krádeže aut o 80 %. V roce 2008 to bylo 18 011 aut a v roce 2017 už „pouze“ 3594.

Co se týče vykradených aut, tak v roce 2008 bylo z aut ukradeno skoro 50 000 věcí a v roce 2017 to bylo 13 121 předmětů.

statistika datací kradeže
statistika datací kradeže

Většinu lidí napadne, že pokles krádeží je pravděpodobně zapříčiněn lepšími bezpečnostními systémy u novějších aut. Podle Ministerstva vnitra za pokles kriminality v této oblasti může i lepší práce policie, a to hlavně díky modernizaci informačních systémů a také systému pro prevenci zločinu. Například preventivní prohlídky na častěji postižených místech podle map kriminality

mapa
mapa kradeží

Nejčastěji kradeným autem u nás je Škodovka. Konkrétně Octavia, která výrazně vede před ostatními. Další nejkradenější značky u nás jsou Volkswagen a Ford.

statistika modelu aut
statistika kradených modelu aut

Co je pozitivní, tak že počet objasněných případů stále roste. Zatímco v roce 2008 bylo objasněno 15 % krádeží, tak v roce 2017 to bylo 29 %, což ale bohužel stále není ani třetina případů. Takže ačkoli počet objasněných případů stoupá, dvě třetiny okradených majitelů zůstanou bez spravedlnosti.

statistiky_ kradeže aut
statistiky_ kradeže aut

Zpověď zloděje aut

Kradení aut může být velmi lukrativní byznys. Jak moc? To se můžete dozvědět na stránce Bullock.cz, kde najdete zpověď jednoho nejmenovaného zloděje aut. https://www.bullock.cz/zpoved-profesionalniho-zlodeje-aut.html

Jak se bránit proti krádeži auta

Nejlepší je nespoléhat se na jedno řešení, ale zabezpečit auto více způsoby. To mohou být například:

  • Zámek na volant a pedály
  • Blokace řadící páky
  • Nenechávat v autě cenné věci nebo je alespoň nenechávat na očích
  • Systém satelitního vyhledávání
  • Imobilizér
  • Dobré pojištění

Ano, pojištění vás sice vyloženě neochrání, ale alespoň zabezpečí vaše finance, které by jinak krádeží auta mohly utrpět.

Co když mi auto stejně ukradnou?

Jako první určitě kontaktujte policii. Ti vás pozvou na výpověď, takže rovnou můžete přijít na stanici. Nachystejte si veškeré doklady o vašem autě, které máte k dispozici. Například velký technický průkaz, papíry od pojišťovny, kupní smlouvu, případně smlouvu o leasingu atd. Policie vám dá do měsíce vědět jednu ze dvou věcí, a to že auto nalezli nebo Usnesení o odložení věci. Toto usnesení je velice důležité pro vyplácení peněz od pojišťovny za krádež auta. Detailnější návod najdete na https://www.mvcr.cz/clanek/dokumenty-vozidla-jak-postupovat-v-pripade-zjisteni-kradeze-motoroveho-vozidla.aspx

Vyberte si technika na prověření vozu před jeho koupí: Naši profesionální technici zde

Nebo rychlé online prověření vozu.