Věděli jste, že původ auta není místo, kde bylo auto vyrobeno, ale označuje zemi, pro kterou bylo vyrobeno? 

Auto, se kterým se roky jezdilo někde v Kongu, asi nebude mít tak kvalitní servis s pravdivými údaji o opravách jako auto, které bylo vyrobeno a jezdilo se s ním například v Německu nebo v jiných vyspělých státech Evropy.

Nicméně podle společnosti CarVertical (online prověření vozu) má celá pětina aut falešný původ. U nás se o spoustě dovezených ojetin v papírech píše, že mají původ nejčastěji v Německu anebo v České republice. V reálu vozy mohou pocházet třeba z Ukrajiny nebo Rumunska. Ano, i v těchto státech samozřejmě může být kvalitní servis, ale prodejce zemi původu pravděpodobně zfalšoval z nějakého pádného důvodu.

mechanik meme

Na spoustu věcí si může kupující přijít sám, a to díky kontrole VIN a údajů z velkého techničáku. Například datum první registrace a datum první registrace v České republice může být rozdílné, tím pádem je jasné, že auto z ČR nepochází. VIN také může udávat jinou barvu vozu nebo odlišné informace než techničák, tím pádem máme VIN úplně jiného auta a to auto, které si plánujeme koupit, má zfalšované údaje. Podle CarVertical se dokonce objevily případy, kdy auta měla volant na jiné straně, než uváděl VIN kód.

Podvodní prodejci, kteří jsou na trhu dlouho, se takto okatým chybám dokážou vyhnout, proto je vždy nejlepší možností nechat si auto zkontrolovat. Pár set korun dnes utracených za kontrolu vám může ušetřit desetitisíce korun v budoucnu.

Vyberte si technika: Naši profesionální technici zde